Hakkımızda

1998’DEN 2017′ YE HASAD

HASAD ilk olarak ATİ-DER adı altında 1998 yılında Antakya Belediye Şehir tiyatrosunda 7 özverili oyuncunun kuruculuğunda ortaya çıkmıştır.

İlk kuruluş yılında derneğimiz sağlam alt yapı oluşturma adına üyeleriyle işbirliği içerisine girmiş istenilen faaliyetlerde bulunamamıştır. 2002 yılından itibaren tiyatro adına çeşitli etkinlikler düzenlemeye başlayan derneğimiz adının HASAD (Hatay Amatör Sanatçılar Derneği) olarak değiştirdiği 2004 yılına kadar yetişkinlere yönelik drama atölye çalışmaları , halka açık söyleşi , çocuklara yönelik drama kursları ve sokak şenlikleri düzenlemiştir.

Sanatın her alanında faaliyet gösterenleri aynı çatı altında toplamak ve sadece tiyatro değil diğer sanatlarla da faaliyetlerini sürdürebilmek amacıyla 2004 yılında ATİDER olan adını HASAD olarak değiştirmiş ve faaliyetlerine bu amaç doğrultusunda devam etmektedir

Derneğimiz adını değiştirdiği yıldan itibaren sanatsal anlamda daha aktif olabilmenin çabası içerisine girmiş ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan “Olur Böyle Vakalar” adlı yetişkinlere yönelik komedi oyunu Arapça olarak hazırlayıp sahneye koymuştur.

Arapça oyunumuz Antakya ve çevre ilçelerde birçok kez sahnelendikten sonra 2007 yılı başlarında Hollanda’da yapılan OostCultuur(Doğu Kültürü) Festivali’ne davet edilmiş,hem burada hem de Almanya’nın çeşitli yerlerinde oynanmıştır.

Ayrıca derneğimiz Suriye-Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ortamını geliştirmek amacıyla arapça oyunuyla Suriye’nin Lazkiye Şehrinde yapılan tiyatro festivaline davet edilmiş ve oyunu sahnelemiştir.

Derneğimiz yine 2007 yılı içerisinde “Keloğlan”adlı çocuk oyunu ile Mersin Akdeniz Belediyesi Çocuk Oyunları Festivaline ve “Canlanan Masallar” adlı çocuk oyunu ile 11.Denizli Amatör Tiyatrolar Festivali’ne davet edilmiş,oyunlarını tiyatroseverlere sergilemiştir.

Bölgemizde ilkleri gerçekleştirmek adına derneğimiz Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile işbirliği içerisinde 2006 yılı Kasım ayı içerisinde“Antakya 1.Tiyatro Şenliği”ni 2007 Mayıs ayı içerisinde ise “1.Antakya Çocuk Tiyatroları Şenliği”ni gerçekleştirmiştir.

Hatay Amatör Sanatçılar Derneği (HASAD) olan adımızı onuncu yılımıza denk gelen 2008 yılında HATAY SANATÇILAR DERNEĞİ olarak yenileyerek bölgede onuncu yılını ilk kez bir sanat kurumu olarak yapılandırarak bölgemizde sanat ve sanatçıya yönelik bakış açısını ve hedeflerini genişletmiştir.

Sanatsever halkımıza sanatın tüm alanlarında daha çok hizmet edebilmek adına yeni dernek yerimizde 2008 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan derneğimiz ;

“Hataylı şair ve ressam Ali Rıza GÜNEŞ’i Anma” etkinliği, ile Antakya Belediye Şehir Tiyatrosu işbirliği ile “2.Antakya Tiyatro Şenliği” ve “2 Antakya Çocuk Oyunları Şenliği”’ni gerçekleştirmiştir.

2009 ve 2010 yıllarında sırasıyla 3.4.Çocuk ve Büyük Oyunlar Şenliğini gerçekleştiren derneğimiz;2011-2012 Tiyatro sezonunda Derneğimiz Tiyatro Topluluğu “Hatay Sanat Tiyatrosu”nun “Sesler” adlı oyunu ile Hatay’da bir ilki gerçekleştirerek Kültür Bakanlığı desteği alan ilk sanatsal kurum olarak tarihteki yerini almıştır.

Derneğimiz ikinci kez “Olur Böyle Vakalar” adlı oyunla Kültür Bakanlığı desteği alarak 2012-2013 sezonunda oyunu Hataylı sanatseverlerle buluşturmuştur.

2014/2017 tarihleri arasında derneğimiz drama ve tiyatro kursu etkinlikleri ile bu güne kadar Hatay halkına sanatsal anlamda katkı vermeye devam etmektedir.